2 grudnia 2018

3 Inwestowanie a ryzyko


Ruletka
Źródło: https://www.pexels.com/

Inwestowanie to ryzykowanie.

Inwestowanie, jest ryzykowaniem i jest nim zawsze! Są to elementy, których nie da się ich rozdzielić, zwyczajnie nie ma czegoś takiego jak inwestycja bez ryzyka. Jeśli ktoś kiedyś, będzie Ci oferował taką inwestycję lepiej podziękuj i trzymaj się z daleka od niej i tego człowieka. To pachnie oszustwem na kilometr! To śmierdzi tak bardzo, że mimo, iż piszę te słowa 2 grudnia 2018 w Krakowie to czuję tą woń i nie pachnie to ładnie. Jak widać smród "całkowicie bezpiecznej" inwestycji potrafi przemieszczać się w czasie i na znaczne odległości.

Pamiętaj inwestując ryzykujesz i nie wolno Ci tego zapomnieć. Musisz być świadomy i zawsze podejmować tylko te decyzje, które staranie przeanalizowałeś. I wiesz ile można na nich zarobić i jaka jest szansa zarobku. Ale także przede wszystkim przeanalizowałeś ile można na nich stracić i jakie jest ryzyko straty.


Prosty przykład kalkulacji ryzyka

Rozważmy taką sytuację:
Możesz zainwestować w tanią nieruchomość, która wymaga remontu, możesz ją kupić za 250 tysięcy złotych. Specjalnie pomijam inne koszta: notariusz, PCC, podatek, prowizje, itd. Wiesz także, że taka nieruchomość w dobrym stanie warta jest 350 tysięcy złotych.
Myślisz nieźle do zarobienia jest 100 tysięcy złotych, błąd! Nieruchomość jest tania bo wymaga remontu. Zapytałeś więc fachowca o radę. Ten ocenił, że koszt remontu to 30 tysięcy złotych. Po czym dodał, że być może do wymiany jest także cała elektryka, wtedy koszt wyniesie aż 100 tysięcy złotych.

Podsumowując, Twój zysk z tej inwestycji to:
  • albo 70 tysięcy złotych przy dobrych wiatrach,
  • albo 0 złotych przy złych.
Znów błąd!
W obu tych przypadkach masz jeszcze co najmniej dwa koszty, których nie uwzględniłeś:
  • Koszt twojego czasu - formalności i remont to masa Twojego czasu,
  • Koszt alternatywny - mogłeś zainwestować w inną nieruchomość, z mniejszym ryzykiem.

Chcę Ci jeszcze powiedzieć coś więcej o samym ryzyku, jak to z nim jest dokładnie. Wiele osób myśli o ryzyku jako o loterii, dla mnie osobiście to bardzo złe porównanie.W standardowej loterii nie masz absolutnie żadnego wpływu na zwiększanie szansy wygrania. Każdy los ma dokładnie taką samą szansę wygrania i nic tego nie zmieni. Możesz co najwyżej kupić dodatkowy los, ale to tylko oznacza większą inwestycję.
Inwestując masz ogromy wpływ na zwiększanie szansy swojego sukcesu i minimalizację ryzyka. To jest naprawdę podstawowa i zasadnicza różnica! Oczywiście nie jest tak, że da się kompletnie pozbyć ryzyka, nigdy nie da się. Jednakże przez staranną analizę, wiedzę, doświadczenie i szczegółowe informacje można podejmować dużo lepsze decyzje.

Inwestowanie to podejmowanie ryzyka po przeprowadzeniu starannej analizy. Po której znasz  możliwe zyski i straty, ich wysokość oraz ich prawdopodobieństwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2018- Stanisław Gurgacz » Inwestor indywidualny